om
Hvad er Copenhagen Skills?
Et partnerskab som arbejder for at øge unges kendskab til erhvervsuddannelserne
vi er en stor flok
Hvem står bag?

Copenhagen Skills er et tæt partnerskab mellem de otte erhvervsskoler i regionen og Region Hovedstaden. Projektet blev etableret i 2015, hvor der blev nedsat et sekretariat og en styregruppe.
Alle forløb og aktiviteter er udviklet i tæt samspil med kommuner, jobcentre, kommunale vejledningsindsatser og FGU-skoler.
Det brænder vi for
Vores mission
Copenhagen Skills overordnede ambition er, at sikre koordinerede og sammenhængende aktiviteter af høj kvalitet om erhvervsuddannelserne på tværs af regionen så flere unge vælger en faglært vej.
Målgruppen for vores indsatser er unge i aldersgruppen 14-25 år og dækker unge i udskolingen, FGU, gymnasiet og jobcentret. Ved at tilbyde en lang række aktiviteter og forløb til de fagpersoner der er omkring de unge ønsker vi at gøre det let og interessant at vejlede og introducere de unge til erhvervsuddannelserne.
"Det er en kæmpe gevinst at erhvervsskolerne og regionen er gået sammen om Copenhagen Skills, så vi kan sikre en koordineret og struktureret rekrutteringsindsats til erhvervsuddannelserne. Vi er optagede af hele tiden at finde nye veje til at nå de unge. Dialog om nye aktiviteter med dem som arbejder med de unge til hverdag er en forudsætning for succes, og for at flere unge får kendskab til erhvervsuddannelserne."
Morten Emborg, direktør på TEC og formand for Copenhagen Skills’ styregruppe

Få overblikket
Det tilbyder vi
Copenhagen Skills tilbyder en række aktiviteter og materialer, der kan være med til at forberede de unge til uddannelsesvalget.
Målgruppen er unge i alderen 14 til 25 år. Aktiviteter og materialer kan bruges på tværs, men øvelser og læringsmål er altid tilpasset den specifikke målgruppe.
-
I 8. klasse er eleverne på tre introdage på en erhvervsskole, hvor de bliver introduceret til erhvervsuddannelserne og får et indblik i de forskelligartede uddannelser, der tilbydes på en erhvervsskole.
-
Skillsuniverset.dk er vores nye læringsplatform, hvor unge på tværs af alder kan blive klogere på deres skills og få inspiration til uddannelsesvalget med fokus på erhvervsuddannelserne. Skillsuniverset er baseret på videoer med rollemodeller og understøttes af spørgsmål, spil og opgaver.
-
En praksisnær oplevelse med erhvervsuddannelser på din skole, hvor eleverne møder rollemodeller i et ung til ung-perspektiv.
-
Et undervisningsforløb på 4-5 lektioner, hvor dine elever får reflekteret over egne kompetencer og styrker i relation til erhvervsuddannelserne.
Videoer guider jer igennem trin for trin.
-
1-2 ugers kombinationsforløb for FGU-elever på en erhvervsskole. Her får eleverne mulighed for at snuse til forskellige erhvervsuddannelser i trygge rammer.
-
Forløbet "Brug dine skills" er målrettet 7.-8. klasse og kobler sig til valgfaget Håndværk og design. Forløbet giver eleverne håndværksmæssige færdigheder, teknikker og erfaring med at arbejde med træ.
Hvem er vi
Sekretariatet
Her finder du kontaktoplysningerne på de ansatte i sekretariatet.

Projekt- og udviklingschef
Anthony Ansel-Henry
Erhvervsskolerne i Region Hovedstaden
Mobil: 27 22 94 23
Email: arah@tec.dk

Projektmedarbejder
Anna Overgaard Toft
Erhvervsskolerne i Region Hovedstaden
Mobil: 25453036
Email: aot@tec.dk

Projektleder
Sofie Hedegaard Gadeberg
Erhvervsskolerne i Region Hovedstaden
Mobil: 29 66 05 04
Email: shg@tec.dk

kommunikationsmedarbejder
Amanda Rindholt
Erhvervsskolerne i Region Hovedstaden
Mobil: 24453586
Email: ari@tec.dk
Projektmedarbejder
Lisa Juul Wolfsberg
Erhvervsskolerne i Region Hovedstaden
(På barsel)